Новинки фірми
«Яндекс.Браузер»: як Chrome, але з новими ідеями

Пробратися безпосередньо в браузер - заповітна мрія кожного веб-сервісу. Заради її виконання з'явився Google Chrome, і такими ж думками напевно керувалися в «Яндексі», вживаючи низку спроб вбудувати свої сервіси в браузер. Спершу був «Яндекс.Бар», потім - брендовані версії Firefox і Chromium, а тепер - «Яндекс.Браузер».
Браузер, втім, вийшов не в повній мірі власний. Як будь-який дистрибутив Linux будується з різних готових компонентів, «Яндекс.Браузер» побудований на основі декількох доступних технологій. Його движок - це WebKit, використовуваний як в Safari, так і в Chrome, оформлення зроблено на основі Chromium - вільного проекту, що лежить в основі Chrome (і тут підтримуються плагіни для Chrome). У цей софтверний коктейль додані антивірусні технології «Лабораторії Касперського» і технологія Opera Turbo, яка прискорює завантаження веб-сторінок. Що ж вийшло в результаті, і чи варто цим користуватися? У чому відмінність від уже існуючих браузерів «зі смаком Яндекса»?
З першого погляду помітно, що смак «Яндекса» посилився багаторазово - починаючи хоча б з того, що виконуваний файл всередині дистрибутива називається просто Yandex. Зате вже другий погляд безпомилково визначає в браузері відгалуження Chrome, але явно не просте, а з якимись цікавими нововведеннями. Здавалося б, в «Яндексі» повинні були багато напхати Chromium своїми сервісами. Це дійсно так, але наповнили дуже хитро, і інтерфейс став ще мінімалістичнішим, ніж був.
Перша ж неординарна річ - панель інструментів. Тут немає кнопки «вперед», зате додалася кнопка «Яндекс», ведуча на Yandex.ru. Її при бажанні можна прибрати через настройки, але що з кнопкою «вперед»? Виявляється, вона буде з'являтися тільки в тому випадку, якщо дійсно можна перейти вперед. Нововведення цікаве і, на мій погляд, дуже правильне. «Яндекс» може їм по праву пишатися як новим словом в історії браузерних інтерфейсів.
Кнопку, що викликає налаштування з панелі інструментів, теж прибрали, але недалеко - вона переїхала в праву частину області заголовка вікна. Кнопка «зупинити / перезавантажити» знаходиться всередині адресного рядка - як в останніх версіях Safari, але зліва від адреси, а не праворуч. Так навіть логічніше: вона знаходиться ближче до інших навігаційних кнопок, а не по іншу сторону адресного рядка.
У самому адресному рядку (традиційно для Chrome поєднано з пошуком) сконцентрована основна маса нововведень. Розпочати їх список варто із самого способу відображати адреса: коли рядок неактивний, показуються тільки домен (наприклад, kreatech.lviv.ua) і назву сторінки, відокремлене стрілочкою. Всі інші частини адреси ховаються. Це незвично, але зручно: по-перше, назвe видно цілком (в Chrome воно показується тільки в заголовку вкладки і найчастіше туди не влазить), по-друге, по домену можна клікнути і перейти на головну сторінку. Щоб знову побачити повний URL, достатньо повернути текстовий курсор в адресний рядок.
Як і в Chrome, під час набору адреси або пошукового запиту відображаються підказки: посилання з історії та обраного, перемішані з видачею пошукача. За замовчуванням це, звичайно, «Яндекс», але при бажанні можна повернути Google або вибрати іншу пошукову машину. Ще один приємний нюанс: вибір пошуковика можна робити прямо з вікна підказок завдяки спеціальному ряду кнопочок. Якщо, приміром, потрібно звернутися до «Гуглу» замість «Яндекса», достатньо набрати запит і ткнути в кнопку Google.
Мабуть, головний бонус яндексівського адресного рядка - це вбудований детектор розкладок клавіатури. Працює він приблизно як Punto Switcher (відома програма, придбана «Яндексом»). Якщо ви раптом набрали «лкуфеусрюдмшмюгф» замість kreatech.lviv.ua, правильний варіант буде першим серед підказок.
До адресного рядку прироблена і ще одна річ, вона називається Tableau (вимовлятися, мабуть, повинно на французький манер - «таблі»). По суті, це аналог «швидкого набору» з Opera і екрану «найбільш відвідуване» з Chrome: основне місце тут займає вісім прямокутників, провідних на обрані сайти. Під ними - списки закладок, історії відвідувань, завантажень, додатків і т.п.
Tableau має кілька значних відмінностей від аналогів з інших браузерів. Це вікно з'являється кожного разу при переході в адресний рядок. Мабуть, цікаве і знову вдале рішення: саме на адресний рядок ми натискаємо, коли хочемо кудись перейти. Поява Tableau відразу нагадує про те, що сайт, можливо, є серед закладок, і адреси набирати не потрібно.
Другий випадок, в якому відображається це вікно, - створення нового таба. Tableau - це одночасно заміна вмісту порожньої вкладки з Chrome, але з важливими відмінностями. У браузері «Яндекса» нова вкладка не створиться, поки в ній не з'явиться вміст. Якщо ж користувач, наприклад, передумав і натиснув Escape, діалог просто зникне. Все це може здаватися незвичним, але варто розібратися - і починає подобатися. У «Яндексі» остаточно об'єднали всі способи почати навігацію в одне діалогове вікно, і вийшло непогано.
Остання важлива особливість Tableau поки що, здається, не розкрита. Замість того, щоб відображати мініатюри сайтів, як в аналогічному випадку роблять Chrome, Opera і Safari, тут показані лише логотипи, а місце поруч з ними приберегли для різної інформації, яку можна отримувати з сайту, не заходячи на нього. У разі «Яндекса», до прикладу, це індикатор погоди та пробок, що знаходиться прямо під логотипом.
Якщо натиснути на відігнутий куточок закладки Facebook, то браузер запропонує залогінитись в цю соціальну мережу. Після цього поруч з логотипом з'являться значки, що позначають оповіщення, і цифри, які повинні відображати їх кількість. На жаль, у мене числа не співпали зі справжнім числом оповіщень і не змінювалися, застрягши на одних і тих же цифрах. Схоже, поки що це просто заглушка. Це підтверджує і відсутність підтримку аналогічного механізму для інших соцмереж - хоча б «ВКонтакте» або Twitter. Коли ця функція запрацює по-справжньому, вона стане дуже корисною. Її ідея, втім, не зовсім оригінальна - прототипом явно послужив інтерфейс Modern UI (він же Metro) з Windows 8.
Єдина зміна до гіршого в порівнянні з інтерфейсом Chrome - це зникаюча кнопка закриття вкладки: видна вона тільки при наведенні курсору миші до заголовку таба. Коли ці кнопки видно завжди, по ним набагато простіше цілитися, а приховування призводить до того, що спершу підносиш курсор миші до заголовка, а після цього робиш другий рух - до хрестика. Маковська версія грішить і другою вадою (успадкованою від Chrome): кнопки закриття табів відображаються праворуч від заголовка, тоді як в OS X їм належить бути зліва.
Навіть якщо ви користуєтеся іншим браузером, подивитися на новинку все одно варто.

Платформа webOS може отримати друге життя
Комплектуючі нового «айфона» оцінені в 170 доларів
Nikkei: iPhone 5S і iPhone 5C з'являться у продажу 20 вересня
Пристрої з гнучким склом Corning Willow Glass з'являться через три роки